Masaż klasyczny – jest niewątpliwie najbardziej znanym rodzajem masażu w naszym kręgu kulturowym. A na pewno w Polsce. Jego popularność bierze się w dużej mierze stąd, iż najczęściej to właśnie na masaż klasyczny lekarze wypisują skierowania. A ludzie, którzy nie bardzo orientują się w dostępnych możliwościach pracy z tkankami, terapiach czy innych metodach manualnych prawie na pewno wymienią ten masaż. Bo znają przynajmniej jego nazwę i prawdopodobnie tylko takiej formy masażu do tej pory doświadczyli.
To nic innego jak mechaniczne zabiegi manualne, które przez powierzchnię ciała działają bezpośrednio na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki stawowe i więzadła. Pośrednio, przez zmiany odruchowe na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy oraz narządy wewnętrzne.
Stosujemy masaż klasyczny zarówno jako metodę leczenia (masaż leczniczy a bardziej prawidłowo wg mnie – masaż medyczny) jak i dla rozluźnienia (relaksu) lub pobudzenia.
Wykorzystujemy go do łagodzenia lub likwidacji zewnętrznych i wewnętrznych objawów oraz przyczyn chorób i dysfunkcji.
Masaż klasyczny stanowi bazę techniczną dla wielu innych masaży, w których wykorzystuje się jego techniki. Charakteryzuję się poniższymi technikami wykonywanymi (książkowo) w takiej kolejności:
głaskanie -> rozcieranie -> wyciskanie -> ugniatanie -> oklepywanie (uderzanie) -> wstrząsanie -> wibracja -> oraz często ruchy bierne
W rzeczywistości odchodzi się od takiego sztywnego schematu. Przecież kierujemy się konkretną sytuacją oraz mądrością a nie kartką papieru z jedną, niezmienną strategią postępowania. Nieprawdaż?
Masaż klasyczny możemy wykonywać jako ogólny, czyli taki gdzie masowane są kończyny dolne i górne, plecy i kark, brzuch i klatka piersiowa kończyny górne. Zazwyczaj twarz i głowę traktuje się osobno. Jako częściowy masowany jest wybrany obszar np. same plecy i kark lub same nogi (noga).
I nie ma se co oszukiwać, że jeden masaż klasyczny zdziała cuda. A ponieważ jest to zabieg ilościowy to dopiero po serii 5-6 masaży klasycznych można się spodziewać konkretniejszego efektu leczniczego.
Z reguły stosujemy 10-12 sesji masażu klasycznego. Zwłaszcza jeśli są krótkie.
Po ok 2 tyg przerwie śmiało możemy ja powtórzyć lub przejść na tryb co 2-3 dni
Jedno regularne spotkanie raz w tygodniu tez jest OK – raczej dla podtrzymania efektu i rozpracowywania na bieżąco pojawiającej nierównowagi, napięć. I żebyśmy o sobie nie zapomnieli 🙂
Zanim zdecydujesz się na masaż klasyczny lub jego pochodne przeczytaj proszę jakie są przeciwwskazania czyli kiedy nie masujemy.
Zapisuję się na konsultację i pierwszą wizytę lub podaruj ważnej osobie (np. sobie) serię masaży.
Zostaw komentarz